top of page

Spotkanie autorskie z panem Wojciechem Zenderowskim.

Dnia 16.04.2015 r. w ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbyło się w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 w Barczewie spotkanie autorskie z pisarzem panem Wojciechem Zenderowskim - Warmiakiem z wyboru, z zamiłowania historykiem.

Organizatorami spotkania byli nauczyciele bibliotekarze - panie Jadwiga Gwiazda Szmit i Iza Tereszko. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. VI d, panie Marzena Kolber i Joanna Markiewicz (nauczycielki języka angielskiego).

Wspólne spotkanie nasz gość rozpoczął od stwierdzenia, że tylko książka we współczesnym świecie uczy nas wyobraźni i w tym ma przewagę nad Internetem, który podaje jedynie informacje. Pan Zenderowski opowiedział uczniom o tym, jak doszło do tego, że zainteresował się pisarstwem. Opowiedział o swojej pasji, z którą postanowił dzielić się z innymi poprzez swoje książki. Uczniowie dowiedzieli się również, jak powstały jego pierwsze dzieła, które początkowo były pisane ,,tylko do szuflady”. Opowiedział także o tym, dlaczego i jak powstawały następne utwory, o współpracy z rodowitymi mieszkańcami Barczewa. W jego dorobku pisarskim istotne miejsce zajmują opracowania historyczne, a także biogramy ludzi Ziemi Barczewskiej. W środowisku lokalnym określany jest mianem miejscowego kronikarza, historyka, tematycznie związanego z ziemią barczewską. Pan Zenderowski opowiadał uczniom o swoim zaangażowaniu w życie kulturalne Barczewa.

Nasz gość przedstawił uczniom również drogę, którą musi pokonać książka od momentu jej powstania do wydania. Podkreślił fakt, iż dzięki determinacji, ciężkiej pracy i dociekliwości można stworzyć dzieło wydawnicze oparte na faktach.

W drugiej części spotkania uczniowie nauczyciele zadawali pisarzowi pytania. Interesowało ich to, skąd czerpał wiedzę potrzebną do napisania książki, nad jaką obecnie pracuje. Pan Zenderowski chętnie i wyczerpująco odpowiedział na wszystkie pytania.

Na zakończenie spotkania uczniowie podziękowali za miłe i pouczające spotkanie. Pan Wojciech Zenderowski otrzymał dyplom „Przyjaciela Biblioteki”.Search By Tags
bottom of page