top of page

 

 

Historie z kronik Szkoły Podstawowej nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie opracowane przez uczniów klas IV i V w roku szkolnym 2015/2016 pod opieką p. Danuty Gnatowskiej.

 

      Dziś przeglądaliśmy kronikę klasy 8c z roku szkolnego 1985-1986. Klasa ta liczyła 36 osób. Wychowawczynią była Krystyna Marzewska.

Kronikarki to Ewa Dmitruk,Wioletta Marczuk i Katarzyna Karolasz. Kronika zaczyna się od tego, że uczniowie byli na wykopkach. Zapisali, kto zebrał najwięcej ziemniaków.

13 października były wybory do sejmu polskiego. Dla ósmoklasistów musiało to mieć duże znaczenie, skoro pisali o tym w klasowej kronice.

Na innej stronie piszą o Dniu Nauczyciela. 19 października była u nich dyskoteka. O Święcie Zmarłych też jest napisane .

Dnia 31 października 1985 roku zmarła nauczycielka Danuta Lewandowska . Jej pogrzeb odbył się 6 listopada o godz.12:30.

Piszą o Wielkiej Socjalnej Rewolucji Październikowej. 20 grudnia z ich szkoły odeszła nauczycielka p. Marlena Hryniewicka.

8 marca to Dzień Kobiet. Z tej okazji dziewczyny dostały kwiaty i smoczki. W sobotę poszli do barczewskiego kina na film produkcji polskiej pt: „Zielone lata”.

1 maja odbyła się akademia pierwszomajowa. 26 maja był Dzień Matki,w tym dniu wszystkie dzieci składały życzenia mamom.

1 czerwca odbył się Dzień Dziecka. Szkoła zorganizowała im wyjście do kina i były zawody sportowe. Dnia 11 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Zapisali również nazwiska najlepszych uczniów.

Opracowanie:Klara Fiedorowicz, Marysia Bronakowska, Magda Kostrubska, Asia Plona z klasy IV b

 

     Dzisiaj na lekcji przeglądamy kroniki. Wybraliśmy kronikę klasy II B z roku szkolnego 1985/86. Uczniowie podzielili się na kilka drużyn. Nazywali się Warmińskie Skrzaty i podzieli się na cztery drużyny:

Pracowite krasnale, Skrzaty ogrodniczki, Leśne skrzaty , Skrzaty spod malwy .

Mieli apel o II wojnie światowej. W marcu poszli na wycieczkę, żeby szukać oznak wiosny i znaleźli przebiśniegi oraz słyszeli ćwierkanie ptaków 

12 kwietnia 1961r odbył się pierwszy lot w kosmos człowieka i o tym napisali w swojej kronice drugoklasiści.

Pojechali na biwak.

W święta życzyli sobie samych piątek.

 

Opracowanie:Sebastian Zaprudnik, Kacper Koleśnik z kl.IVB

 

    Dziś na lekcji przeglądaliśmy kronikę klasy VII A z roku szkolnego 1987/88. Gospodarzem był Sebastian Mazurek, zastępcą - Magdalena Kuklińska a skarbnikiem Jarosław Danowski. Kronikarkami zostały: Beata Kozdroń i Agnieszka Słomińska .

Klasa liczyła 31 osób.

Uczniowie opisali 10 koncertów, których wysłuchali w tym roku szkolnym. W październiku uczniowie uczestniczyli trzy razy w wykopkach i łącznie zarobili 39.450 zł.

29 października wybrali się do barczewskiego kina „Legenda” na film pt. „Miłość,szmaragd i krokodyl”, który wyświetlano o godzinie 17:00.

Klasa zajęła III miejsce w konkursie na najbardziej usportowioną klasę w szkole. Konkurs rozstrzygnięto 23.02.1988r. w czasie obchodów dni patrona szkoły.

Uczniowie oszczędzali w SKO i w styczniu ponad 16tysięcy zł miała na książeczce Agnieszka Słomińska .Na półrocze kronikarki wypisały średnie ocen uczniów. Najwyższą średnią w klasie miały Beata Kozdroń i Katarzyna Żygadło. 9 kwietnia cała klasa pojechała na sadzenie lasu do Wipsowa. Uczniowie sadzili świerki i brzozy. Zarobili 13.888 zł.

Pod koniec kwietnia wybierali najsympatyczniejszego kolegę. Tytuł ten zdobył Arek Sulewski.

 

Opracowały: Alicja Hemmerling, Paulina Czarnota, Milena Flont z klasy IV B

 

    Dzisiaj przeglądamy kronikę stworzoną przez kl.Vc w roku szkolnym 1987/88. Dyrektorem szkoły był wtedy pan Stanisław Boćwiński.

Do klasy Vc uczęszczało 31 uczniów.

Gospodarzem klasy był Piotr Krakowiak, zastępcą gospodarza - Joanna Stegnerska.

Trójka PCK to:

1.Dorota Grala

2.Katarzyna Słota

3.Tomasz Marcinkowski

Kronikarze - Agnieszka Antoniewicz, Zenobia Doskocz

Skarbnik - Marzena Lewandowska.

W kronice zapisano, że 18 września 1987 r. odbył się apel roboczy średniej grupy wiekowej. Na apelu tym głos zabrała przewodnicząca grupy wiekowej – pani Joanna Matłoka. Pani ogłosiła konkurs na strój uczniowski i najładniejszą kronikę klasową . Na takich apelach spotykali się co miesiąc.

26 września w auli szkolnej odbyła się dyskoteka dla klas czwartych i piątych.

Aparaturę obsługiwali chłopcy: Piotr Dębowski i Paweł Pluciński.

W sobotę 24 października klasa Vc pojechała do kina na film produkcji czechosłowackiej pt. ,,Hultajska piątka ''. Film bardzo się im podobał .

Dnia 16.01.88 odbyła się choinka noworoczna, wiele dzieci przebrało się za postacie z bajek, przy pięknej muzyce wszyscy wspaniale się bawili, zabawa była udana.

 

Opracowanie kroniki: Oliwia Rodzeńska, Julia Klicka ,Wiktoria Chludzińska i Wiktoria Wywigacz z klasy IVB

 

     Dzisiaj oglądaliśmy i czytaliśmy kronikę z lat 1990-91 klasy 4B . Klasa liczyła 33 uczniów. Wychowawczynią była pani Stefania Chabko.

Gospodarzem był Paweł Orłowski.

Zastępcą gospodarza - Michał Foks.

Skarbnikiem - Anna Ostrojska.

Kronikarzem - Mira Głowińska.

Zaraz na początku września gościli byłą wychawczynię - panią Bronisławę Kubicką i radę klasową rodziców a także panią dyrektor szkoły Jadwigę Krakowiak. Zaprezentowali swój program artystyczny i zostali poczęstowani pysznymi cukierkami. Pani B. Kubicka po wpisaniu się do kroniki przekazała ich oficjalnie pod opiekę nowej wychowawczyni pani Stefanii Chabko.

12 października piekli ziemniaki, bawili się w łapankę, a gdy wracali do domu okazało się, że ich kolega Daniel Dąbrowski samowolnie odłączył się od wycieczki i pozostał w lesie. Odszukali go i otrzymał od pani naganę oraz znalazł się na ''czarnej liście''.

W dniu 13 stycznia 1992 roku podczas uroczystości choinkowej wybrano najlepszych tancerzy. Okazali się nimi : Joanna Ziębowicz, Adam Wójcik, Justyna Czaplicka, Jakub Krasnowski, Mira Głowińska. Księżniczką wieczoru został Adam Wójcik, który miał na sobie strój krakowianki oraz pięknie się zaprezentował. Na wyróżnienie zasłużył także Łukasz Citko .

Najlepsi uczniowie w tej klasie to: Mira Głowińska,Agnieszka Oleksiak, Michał Foks,Justyna Czaplicka. Otrzymali oni świadectwo z czerwonym paskiem.

 

Opracowali: Tomek Pieczkowski, Aleksander Łukomski, Oliwier Pogorzelski, Patryk Nadolski, Patryk Szymański z klasy IV b

 

1985/86

     Opracowujemy kronikę klasy VB z roku szkolnego 1985/86.

Wychowawczynią była pani Jadwiga Krakowiak. Kronikarz się nie podpisał.

 

Już 21 IX 1985roku klasa VB pojechała na biwak w Tumianach. Były różne zawody sportowe, piekli kiełbaski.

1 X 1985roku o godzinie 10:00 klasa VB pojechała do planetarium i oglądała tam program o Układzie Słonecznym.

4 X 1985 był w klasie VB Dzień Chłopaka. Kronikarz opisuje przykre zdarzenie, jak niektórzy chłopcy zniszczyli upominki – serca własnoręcznie wykonane przez dziewczęta.

9 XI 1985 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Feliksa Nowowiejskiego. Był program artystyczny i złożenie wiązanek.

1 lll 1986 klasa VB była na kuligu. Rzucali się śnieżkami i jedli pieczone kiełbaski.

 

Opracowali: Adam Najmowicz i Bartosz Szatkowski z klasy VB w roku szkolnym 2015/16

 

    Dziś przeglądamy kronikę klasy 4B z roku 1984-1985.

Na pierwszej stronie jest podana lista uczniów, jest ich 26. Niestety, nie napisali, kto jest kronikarzem. Wychowawcą klasy była pani Jadwiga Krakowiak .

Już 5 września uczniowie ci poszli do barczewskiego kina „Legenda” na film pod tytułem „Akademia Pana Kleksa” . Bardzo im zazdrościmy, że mieli tak blisko kino i nie musieli wynajmować autokaru, aby tam dojechać.

6 października było święto pieczonego ziemniaka. Od rana padał deszcz. Wszyscy byli wystraszeni, że święto zostanie odwołane. Na szczęście o godzinie10.00 przestało padać i mogli wyjść na ognisko. 10 października odbył się konkurs recytatorski pt. Poezja Żołnierska. Pierwsze miejsce na poziomie klas czwartych zajęła K. Wysocka.

13 października świętowali Dzień Nauczyciela w szkole . 24 października uczestniczyli w porządkowaniu terenu wokół żłobka i grabieniu liści. Kronikarz pisze, że było bardzo ciekawie.

29 października zapalili znicze na grobie nieznanego żołnierza na barczewskim cmentarzu, w ten sposób uczcili pamięć zmarłych .

25 listopada były andrzejki - zabawa w kawiarni „Jubileuszowa” . Uczniowie bawili się tam w niedzielę po południu .

6 grudnia były mikołajki .Tego dnia uczniowie wręczali sobie prezenty. Kronikarz pisze, że każdy był szczęśliwy.

23 listopada klasa 4b zajęła 3 miejsce w zbieraniu nasion. W 1985r. 16 stycznia odbyła się zabawa karnawałowa, były tańce i konkursy.

Od 14 lutego do 27 lutego obchodzono dni patrona szkoły. W tych dniach zorganizowano m. in. konkurs wiedzy o Feliksie Nowowiejskim.

1 marca klasa wyjechała do teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie na sztukę pt. „Żabie skrzeki”. To przedstawienie bardzo się podobało klasie 4B.

7 marca był Dzień Kobiet i z tej okazji zorganizowano spotkanie z mamami. Wszystkie dziewczyny i mamy dostały prezenty.

15 kwietnia była akcja pod hasłem „Rzetelną pracą kształtujemy przyszłość naszej ojczyzny”.

10 kwietnia czwartoklasiści brali udział czynie społecznym na placu zabaw. To znaczy, że go z własnej woli posprzątali.

18 kwietnia poszli do barczewskiego kina „Legenda” na film pt. „Twarz anioła” .

27 kwietnia wyjechali na wycieczkę do Olsztyna, tam m. in. zwiedzali wystawę zorganizowaną z okazji jubileuszu Warmii i Mazur.

30 kwietnia brali udział w szkolnej akademii z okazji 1 maja czyli Święta Pracy.

1 maja uczestniczyli w zlocie harcerskim .

11 maja klasa dostała list do koleżanki Kamili .

21 maja odbyła się wycieczka do Gdańska i Gdyni. Razem z klasą 4E płynęli statkiem i kupowali pamiątki.

19 czerwca pielili szkółkę dębową oraz sadzili inne drzewka.

29 czerwca skończył się rok szkolny. Najlepsi uczniowie dostali w nagrodę książki.

 

Opracowali: Nina Komorowska, Krystian Siperek, Michał Staniszewski z klasy V b

 

       Dzisiaj oglądamy kronikę kl. I b z roku szkolnego 1974-1975. W klasie było 37 uczniów, a wychowawcą była pani Helena Chwaluk.

Wrzesień

 

We wrześniu uczniowie poznawali szkołę i swoje obowiązki oraz nowe koleżanki i kolegów, a także obserwowali pracę drużyny zuchowej.

Październik

 

W październiku bawili się w wojsko i śpiewali piosenkę,,Gdy żołnierze idą drogą” .

Uczestniczyli w wycieczce do koszar w Olsztynie. Brali udział w zuchowych biegach patrolowych. Uczestniczyli także we wręczeniu sztandaru ZBOWID. Złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w dniu Wojska Polskiego. Odwiedzili muzeum patrona szkoły Feliksa Nowowiejskiego.

Listopad

 

W listopadzie uczniowie śpiewali piosenkę pt. ,,Zuchy maszerują”.

Gościli swoich Rodziców na lekcji otwartej.

Jechali na wycieczkę do planetarium w Olsztynie.

Grudzień

 

W grudniu dzieci śpiewały piosenkę pt. ,,Podarunek”.

Jechali do teatru im. Stefana Jaracza na bajkę Eugeniusza Sawarca pt. ,,Dwa klony”.

Styczeń

 

W styczniu dzieci opiekowały się ptakami.

Lubiły się bawić na śniegu i lodzie.

Chętnie pożyczali swoje sanki kolegom.

Śpiewali piosenki o zimie.

 

Opracowujemy kronikę klasy IV F z roku szkolnego 1984/85. Wychowawca – pani Elżbieta Gawin

Gospodarz - MałgorzataPiętka

Klasa liczyła 33 uczniów

Dnia 10 i 17 października zorganizowali jesienne porządki w klasie i w terenie. Z okazji Święta Zmarłych ich klasa zebrała 42 znicze oraz wzięła udział w porządkowaniu grobu Nieznanego Żołnierza. Zabawa andrzejkowa w ich klasie odbyła się 28 listopada. Wróżby i poczęstunek odbywały się w klasie, a w auli tańczyli .

W kronice wypisali wzorowych uczniów:

Jarońska Anita

Piętka Małgorzata

Mędrek Mariusz

Dnia 10 listopada 1984 roku w szkole odbył się Dzień Młodzieży. Wszystkie dzieci mogły prowadzić lekcje. Po 30 latach też skorzystamy z tego pomysłu. Ich klasa zebrała ponad 600 zł na fundusz opieki nad zwierzętami. Oprócz tego w czasie zimy systematycznie opiekowali się ptakami, dokarmiając je pszenicą i okruchami chleba.

14 lutego w auli odbył się uroczysty apel poświęcony 108. rocznicy urodzin patrona szkoły Feliksa Nowowiejskiego.

 

Opracowanie:Zuzia Staniszewska, Adrian Czubkowski, Daria Kornatowska, Eryk Mędrek z klasy V b

 

Rok szkolny 1983/1984 Opracowujemy kronikę klasy IIIE.

Klasa liczy 32 uczniów. Kronikę pisali wszyscy uczniowie IIIE. Każdy podpisywał się pod swoim tekstem.

26 XI 1983 trzecioklasiści opisują wycieczkę do Olsztyna do filharmonii. Poznali wtedy wiele instrumentów, a pan dyrygent nazywał się Andrzej Kisielowski.

4 XII.1983 zanotowali, że to Dzień Górnika. 6 XII 1983 obchodzili mikołajki. 1 I 1984 zanotowali swoje noworoczne przesłanie: ,, Miesiąc styczeń czas do życzeń''. Z okazji 107. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego uczestniczyli w uroczystym apelu.

Ciekawostką jest, że pracowali społecznie na terenie posesji Państwowego Domu Pomocy Społecznej w Barczewie porządkując alejki i dziedziniec. 21 marca 1984 od godziny 13.30 do godz. 16.30, 23 marca1984 od13.30 do godz.16.30 oraz

24 marca 1984 od 9.00 do godz11.00. Piszą , że łącznie przepracowali 344 godziny i jest to ich wkład w obchody 40-lecia PRL.

 

Opracowanie:Oskar Komor, Marek Human, Filip Pawelczyk, Kacper Abramczyk z klasy V b

 

     Dzisiaj przeglądamy kronikę klasy IV a z roku szkolnego 1988/89. Wykonawcą tej kroniki były: Monika Kluth, Agnieszka Sawicka i Anna Sender.

Gospodarz klasy - Natalia Sokołowska, zastępca gospodarza - Agnieszka Sawicka, sekretarz - Magdalena Suszek, skarbnik - Paweł Wyrzykowski.

Dzień Chłopaka.

Dziewczyny losowały imiona i nazwiska chłopców. Następnie rozdawały książki, słodycze oraz inne prezenty wylosowanym kolegom.

Mikołajki. Z tej okazji było losowanie imion i nazwisk uczniów z klasy. Zrobiono prezenty wylosowanym rówieśnikom.

Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu nauczyciele dostali od uczniów kwiaty i laurki. Był też uroczysty apel.

Dzień Zmarłych. Przed tym dniem porządkowali zaniedbane groby. Następnie zapalili na nich znicze, wyglądało to bardzo ładnie i uroczyście.

Andrzejki.

W klasie były wesołe wróżby i zabawy oraz dyskoteka. Był to bardzo wesoły, listopadowy dzień .

Dzień Dziecka.

Z tej okazji byli w Ruszajnach na żwirowni. Było ognisko, pieczenie kiełbasek i ziemniaczków. Grali w berka i podchody.

WITAJCIE WAKACJE!

Tak zatytułowano ostztnią stronę w tej kronice.

 

Opracowanie: Martyna Młodawska, Klaudia Weronika Kadłubowska, Weronika Dominika Słota, Klaudia Joanna Holiczko klasa VB

W dniach od 11.01 do 14.01. 2016 r . byliśmy na j. polskim z P. Jolantą Gieczys w Izbie Pamięci. Oglądaliśmy różne kroniki, każda grupa z klas VI d, VI e i V d wybrała jedną kronikę i zrobiła jej opis.

 

Oto nasze prace!

 

KLASA VI D

            Opisujemy kronikę klasową z roku 1988 i 89. Jej autorami są drużyny harcerskie, które prowadził Pan Andrzej Sawicki.

Na początku kroniki znajduje się skład drużyn. Następnie drużyna opisuje wieczór andrzejkowy i jak go spędziła. Na kolejnej stronie znajduje się opis rajdu, który odbył się 3-5 marca 1989 r. Prowadzący kronikę informuje, że do szkoły przyjechali goście ze Związku Radzieckiego, była to młodzież 15-16 letnia. Przedstawiono im wiersze i zaśpiewano piosenki. Tuż potem odbyła się dyskoteka. W kronice są wpisane wycieczki, ale nie są do końca opisane. Na końcu uczniowie informują nas o wyjeździe do teatru w Olsztynie na przedstawienie pt. „Calineczka”. Piszą, że bardzo im się podobało.

Po obejrzeniu tej kroniki pomyśleliśmy, że chcielibyśmy żeby było w naszej szkole tak samo jak kiedyś. Bardzo nam się podobała ta kronika.

 

Autorzy: Wiktoria Kwaśniewska, Wiktoria Litwin, Natalia Kozłowska, Dawid i Jakub Klimasowie.

 

            Nasza grupa wybrała kronikę klasy IV c z lat 1978-1982. W tej kronice znajdują się wycinki z gazet, informacje ze świata i naszej szkoły.

            Są tu zawarte hasła o zdrowiu i bezpieczeństwie. Kronika obejmuje 4 lata nauki klasy IV c. W tym czasie obchodzono wiele rocznic związanych ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. Podane są nazwiska nauczycieli m.in. P. Wacławska, P. Chabko,

P. Dobkowski. Kronika jest niepełna, nie ma wszystkich lat podanych wcześniej i kończy się rozpoczęciem roku szkolnego 1981/1982. Najprawdopodobniej dalszy ciąg znajduje się w innej części.

 

Opracowali: Izabela Markowicz, Natalia Obiedzińska, Daria Świtalska, Kajetan Łukomski, Adam Sosnowski

 

            My, wybrałyśmy kronikę klasy I a z 1979 r. Zaczyna się ona opisem obchodów 35-lecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

W kronice znajdują się hasła tygodnia np. „Nigdy więcej wojny”, „Nasze zdrowie”, „Feliks Nowowiejski – patron naszej szkoły”, opisano również wybory do sejmu. Zauważyłyśmy, znajduje się w tej kronice dużo obrazków rysowanych przez dzieci, wycinków z gazet, kolorowych napisów i ręcznie robionych laurek. Znalazł się tam opis konkursu organizowanego przez „Gazetę Olsztyńską”, nosił on tytuł „Co mnie cieszy, co mnie martwi”. Dzieci wysyłały do gazety różne prace, które potem były publikowane przez gazetę. Szkoła otrzymała podziękowania za udział w konkursie.

Kronika kończy się opisem końca roku szkolnego 1979 i podziękowaniem dla nauczycielki, wychowawczyni klasy I a. Nas zainteresowały

3 niepodpisane, czarno-białe zdjęcia dziewczynek i spodobał nam się wierszyk – dedykacja dla wychowawczyni na zakończenie roku.

 

Autorki: Daniela Cząstkiewicz, Kaja Drzęśla, Fabienne Golc i Anastazja Górecka.

 

Autorem kroniki, którą wybraliśmy był Wojciech Buderewicz. Jest to kronika szkolna opisująca wydarzenia lata 2004-2006.

Rozpoczyna ją wpis o akcji „Sprzątanie świata”, są tam zamieszczone zdjęcia wychowawców i uczniów. Ważnym wydarzeniem opisanym w kronice okazało się podłączenie komputerów z dostępem do internetu w świetlicy szkolnej i bibliotece. W kronice znajdują się zdjęcia ze sprawdzianu szóstych klas, rozdział ten nosi tytuł „Pierwszy egzamin”. Odnaleźliśmy w niej nauczycieli, którzy pracują obecnie w naszej szkole m.in. : P. Z. Głowińską, P. J. Gieczys i P. J. Koca. Kronika zawiera laureatów różnych konkursów, ślubowanie klas I, obchody 60-lecia szkoły.

Kronikę kończy wypisanie uczniów klas I, którzy rozpoczynali nowy etap swojego życia.

 

Autorzy: Krystian Słota, Jakub Sidorczuk, Marcel Sawicki, Oskar Rydel, Kamil Rogalski.

 

 

KLASA VI E

            Wybrana przez nas kronika była prowadzona przez Samorząd Uczniowski w latach 1987-1988. Zamieszczono w niej hasło roku „Wychowanie do kultury fizycznej i zdrowia, turystyki i ochrony środowiska”. Znajduje się w niej opis smutnego wydarzenia śmierć jednej z nauczycielek P. Krystyny Staszczak. Obok tego smutnego wydarzenia uczniowie opisują zbiórkę nasion: klonu, kasztanowca i dębu. Uczniowie podczas lekcji biologii zbierali nasiona, a potem je suszyli na szkolnym strychu i przekazali leśnikom. W kronice nie zabrakło też wydarzeń światowych. Tym wydarzeniem była „Tragedia w Armenii” – trzęsienie ziemi (pani wytłumaczyła nam, co to za państwo i gdzie ono się znajduje). Uczniowie zbierali pieniądze, żeby przesłać je poszkodowanym.

            Kronikę kończy opis Balu Klas VIII, co przypomniało nam, że my również będziemy mieć taki bal w czerwcu.

 

Autorzy: Oliwia Abramczyk, Dominika Bukała, Paulina Chludzińska, Oskar Bańka i Jonatan Domurad

 

            Nasza grupa wybrała kronikę szkolną z lat 1989-1990, autor jej jest nieznany. Zaczyna się ona opisem rozpoczęcia roku szkolnego       i autor podaje, że w szkole w tym czasie było 46 oddziałów, w których uczyło się 1293 uczniów, a pracowało 71 nauczycieli. Wydarzenia przedstawione w kronice to: działalność harcerzy i podsumowanie ich akcji letniej, obchody Dni Patrona Szkoły, które przebiegały pod takimi hasłami - „Barczewo moje miasto” i „Życie i twórczość F. Nowowiejskiego”. W szkole obchodzono również Dzień Dziecka, który przygotowała dla uczniów Ochotnicza Straż Pożarna.

            Doszliśmy do wniosku, że wówczas obchodzono takie same uroczystości, ale uczniów było dwa razy tyle, co obecnie.

 

Autorzy: Oliwia Hirkowska, Martyna Jezierska, Tatiana Jabłońska, Oliwier Gędas i Aleksander Grodzki

 

 

Twórcy: Dawid Zawadzki, Natalia Skwiot, Tymoteusz Szymonajć, August i Juliusz Wysoccy

            Kronika pochodzi z lat 1976 -1977, autorem kroniki jest Leszek Wacławski z klasy IV b, czyli to kronika klasowa. Hasło tygodnia – „Pamiętamy o Zmarłych”. W dniach 25.10.- 1.11. dzieci zbierały znicze, które złożyły na Grobie Radzieckiego Żołnierza, a część na grobie

P. Zwolińskiej. Innym hasłem było „Pomagajmy ludziom starym i chorym” i klasa opiekowała się starczym panem. W kronice opisano też akcję „Oszczędzajmy prąd” – dzieci wymyśliły powiedzenie „kilowaty nie na straty” i oszczędzały prąd w klasie, w szkole i w swoich domach. Przypominały osobom dorosłym o konieczności wyłączania światła w dzień. Kronikarz opisuje też, że czytano im fragmenty książki

pt. „Człowiek, który się kulom nie kłaniał”.

 

            Kronika kończy się opisem noworocznego balu.

 

 

KLASA V D

            Wybraliśmy kronikę klasy I a, która obejmowała lata 1979 i 1980. Opisywano w niej rocznicę wybuchu II wojny światowej

i zamieszczono wiersze dotyczące tego wydarzenia oraz cytaty i wycinki z gazet. Wiersze były głównie o Warszawie, a zdjęcia porównywały stolicę zniszczoną w czasie II wojny światowej i zdjęcia wtedy aktualne. Klasa pojechała do stolicy na wycieczkę i wkleili widokówki ją przedstawiające. Napisali, że podczas wycieczki wiele zobaczyli. Kilka stron dotyczyło dbania o zdrowie, dobrego odżywiania się

i szczotkowania zębów. Uczniowie wkleili do kroniki próbki gobelinów, mogliśmy ich dotknąć i podziwiać.

            Kronika kończyła się wypisaniem nazwisk uczniów i życzeniami dla wychowawczyni od Jacka S. Sądzimy, że to była interesująca kronika.

 

Opisali: Ola Tarnowska, Nikodem Budzeński, Kamila Bronakowska i Patryk Błachowicz

 

            Nasza kronika dotyczyła lat 1996-1997, była to kronika szkolna. Dowiedzieliśmy się z niej, że dyrektorem szkoły była wtedy

P. Alina Jakończuk. W kronice znaleźliśmy informację, że siostra Gabrysi – Kasia zajęła II miejsce w europejskim konkursie matematycznym „Kangur”. Również zobaczyliśmy P. Ewę Juszczyk, która uczyła mamę naszej koleżanki. Zamieszczony był dyplom dla 26 gromady zuchowej „Warmińskich skrzatów. Inne wydarzenia to m.in.: mikołajki, konkurs czytelniczy dla klas III na temat lektury „Dzieci z Bulerbyn”, ślubowanie klas III, występ uczniów ze szkoły tańca P. Wasilewskich. Uczniowie szkoły byli na wymianie w Niemczech, odwiedzili ambasadę polską w Kolonii. Znaleźliśmy dyplomu dla Anny Sz. I Magdaleny C. za zajęcie III miejsca w kategorii duetów w II Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Turystycznej Szczytno 1998.

 

Autorzy: Weronika Kińska, Kornelia Marszałek, Gabriela Dziedzina i Dorian Marcinkowski

 

            Nasza grupa wybrała kronikę klasową z lat 1976 – 1978. Prowadzona była przez klasę I a i ich wychowawczynię P. Helenę Chwaluk, klasa liczyła 31 uczniów. Pierwszy artykuł, który nas zachwycił opisywał zawody olimpijskie, które odbyły się w maju. W tych zawodach zwyciężył Jacek Wszoła, zajął I miejsce. W związku z tym szkoła zorganizowała zawody „Olimpijczyk ze mnie będzie…”. Cała klasa należała do PCK i zbierała fundusze na tę organizację, mieli wybraną Trójkę PCK. Opisany też został konkurs pięknego czytania, który się odbył 18.05.1977 r., uczniowie najpiękniej czytający dostali nagrody.

 Kronikę kończy wpis „9 Maja Dzień Zwycięstwa – szukamy ludzi, którzy walczyli podczas II wojny światowej”.

 

Opis opracowała grupa: Iza Wójcik, Wiktoria Sierak, Mateusz Olejniczak, Maja Rydel i Magda Reiter

 

Nasza kronika dotyczy dwóch lat 1998 i 1999 r. Była to kronika szkolna. Rozpoczynała się opisem balu przebierańców i zamieszczono też zdjęcia z tej zabawy. Znaleźliśmy w niej podziękowania za wzięcie udziału w zbiórce zbierania pieniędzy dla chorych dzieci, szkoła wspierała też Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Tak jak my teraz, oni też obchodzili Dni Patrona Szkoły – Feliksa Nowowiejskiego.  Kronika podaje, że w 1998 r. odeszli na emeryturę:

Pani dyrektor Alina Jakończuk

Pani wicedyrektor Krystyna Wysocka

Pan wicedyrektor Bernard Matłoka

Opisano też spotkanie z rodziną Jana Nowowiejskiego – syna patrona naszej szkoły z P. Niną i Bogną Nowowiejskimi. Na zdjęciu znajdują się z P. dyrektor Krystyną Żygadło. Kronikę kończy opis loterii fantowej z 18 i 19 grudnia 2000 roku.

 

Kronikę opisali: Diana Matysek, Nikola Niewiadomska, Kacper Niewiadomski, Dominik Mrozowski, Kacper Nagraba

 

 

 

 

 

 

Historie z kronik 

Szkoły Podstawowej nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie 

opracowane przez uczniów w roku szkolnym 2014/2015

pod opieką Jolanty Pastuszenko

 

 

Kronika klasy IV - VI b prowadzona od roku 1976

 

      Dzisiaj przeglądamy kronikę stworzoną przez klasę IV b w roku 1976. Wykonawcą tej kroniki był L. Wacławski a jego wychowawczynią była T. Wacławska. Pierwszego dnia szkoły klasa IV b nauczyła się o bezpieczeństwie na drodze i na ulicy. W następnym rozdziale opisują, jak nauczyli się powszechnego szacunku dla chleba. W tym dziale obserwowali ludzi pracujących na polu oraz ułożyli na lekcji hasło. pt.: „Szanujemy pracę rolnika, który w pocie czoła pracuje na nasz chleb” Estetyka, ład,  porządek w szkole i w otoczeniu również znajdowała się w tej kronice. Uczniowie opisują jak sprzątali szkolne boisko, oczyszczali bieżnię na stadionie sportowym, zbierali papierki oraz bezużyteczne śmieci. 

      Z kroniki dowiadujemy się, że klasa IV b zakładała książeczki oszczędnościowe . W ciągu tygodnia uczniowie zebrali 1728,60 złotych. Nauczyli się wiersza o pracy nauczyciela i odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza. Poznali wspomnienia I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od dnia 25. 10 - 1.11 1976 roku wykonywali pracę pt.: " Pamiętamy o zmarłych". Zebrali 24 znicze ,z których część złożyli na grobie Radzieckiego Żołnierza , a część na grobie pani Zwolińskiej. W ciągu dwóch tygodni przeprowadzili kilka wywiadów z ciekawymi ludźmi, o których rozmawiali na lekcji j. polskiego. 

Byli to :

1. Mgr inż Henryk Dobkowski- dyrektor Zbiorczej Szkoły Gminnej w Barczewie. Za swą długoletnią pracą został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego i Odznaką "Przyjaciela Dziecka".

2.Piotr Rogoziński - bojownik polskości tych ziem podczas plebiscytu, Odznaczony Orderem Odrodzenia.

3.Antoni Niedźwiecki- żołnierz kampanii wrześniowej w 1939r.

4.Mieczysław Bełtowski - żołnierz I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki.

      Uważali że wymienione przez nich postacie są godne naśladowania. Uczniowie pomagali ludziom starym i chorym m. in. opiekowali się panem P. Rogodzińskim. Było to zadanie długofalowe. 

Prowadzili akcję "Oszczędzamy Prąd". Innym hasłem tygodnia było "Bawimy się kulturalnie na Choince Noworocznej". Ich bal noworoczny odbył się 10. 1 1977 roku o godzinie 16,30. Poznali życiorys patrona szkoły - Feliksa Nowowiejskiego- i historię sztandaru szkolnego. Dla uczczenia 10 rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego, uczniowie urządzili w klasie kącik poświęcenia wybitnemu kompozytorowi . W listach do kolegów opisali historię naszego miasta. Na lekcjach języka polskiego poznali w skrócie wiadomości z kraju i świata. Zebrali 864 kg makulatury, a zobowiązali się zebrać 150 kg. W klasie została wygłoszona pogadanka na temat "Alkohol i nikotyna to moi wrogowie". 

 

Kronika część 2, V b. 1977/1978 

 

      Kronikarzem 2 części również był L. Wacławski a jego wychowawczynią była J. Lipińska. Uczniowie wybierali samorząd klasowy. Przewodniczącą był R. Żarczyński, zastępcą  D. Koczara, skarbnikiem M. Zimmermann, sekretarzem D. Kurowicka, a kronikarzem L. Wacławski. Potem obchodzili Święto Szkoły i na uroczystość złożyły się: powitanie sztandaru, powitanie gości, przemówienia, ślubowanie pierwszoklasistów, występy artystyczne, ognisko harcerskie, wycieczka do kina i dyskoteka. 

      Klasa otrzymała kartę z pozdrowieniami od byłej wychowawczyni pani H. Bronki, która po chorobie przybywała w sanatorium w Szczawnie Zdroju. Następnie szukali bohaterów II Wojny Światowej. Dostali list od ich koleżanki Ulki . Ulka to była ich koleżanka, która wyjechała na zawsze do NRF . Przez 4 lata chodziła z nimi do szkoły. Była bardzo dobrą uczennicą, dlatego wszyscy ją lubili. Pożegnała się z nimi w ostatnim dniu nauki, a w czasie wakacji wyjechała. Napisali do Ulki na lekcji wychowawczej. 

        Następnym hasłem tygodnia był "Feliks Dzierżyński rycerz ewolucji". Feliks urodził się 1877 roku w Dzierżynowie nad rzeką Usą. Miał siedmioro rodzeństwa. Był wybitnym działaczem polskiego i radzieckiego ruchu robotniczego. Zmarł nagle w 1926 podczas przemawiania. 

Podczas przerwy jesiennej uporządkowali trzy trawniki, wzięli udział w konkursie o Feliksie Dzierżyńskim. Ich klasa wzięła udział w czynie społecznym na rzecz szkoły. W związku z hasłem "Wiosenne porządki" dwie grupy dziewcząt "Sękaczki Cudaczki" i "Panny Boróczanki" posprzątały część boiska. Następnie w związku z realizacją hasła ich klasa przeprowadziła krótką pogadankę o szkodach jakie wyrządzają nikotyna i alkohol oraz robili plakaty na ten temat.

        W związku z hasłem tygodnia starali się zachowywać ciszę zwłaszcza podczas lekcji. Nie wszystkim to się udawało dlatego przybyło do dzienniczka klasowego dużo ujemnych punktów z kultury osobistej. Również w czasie przerw międzylekcyjnych pilnowali się nawzajem i uciszali najgłośniejszych krzykaczy.

 

Kronika część 3 VI b 1978/1979 rok 

 

       Kronikarzem również był L. Wacławski a jego wychowawczynią J. Lipińska. Poznawali swój region i sprawdzili listy wyborców. W dniu 21 stycznia 1945 roku został wyzwolony Olsztyn - stolica Warmii i Mazur, Brygada kawalerii radzieckiej pod dowództwem generała Oślikowskiego ciekawym manewrem oskrzydlającym zaskoczyła Niemców i zdobyła miasto. W hołdzie bohaterskim żołnierzom radzieckim za wyzwolenie Warmii i Mazur społeczeństwo tego regionu wzniosło w Olsztynie na Placu Wolności pomnik według projektu Ksawerego Dunikowskiego. 

      W 1966 roku szkoła nasza dobrała sobie patrona szkoły - wybitnego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. Odtąd co roku w dniu 7 lutego, to jest w rocznicę urodzin patrona ,odbywają się w szkole uroczyste apele , po których młodzież składa wiązanki kwiatów w muzeum. W ten sposób oddajemy hołd twórcy "Legendy Bałtyku" i oratorium "Quo Vadis". 

W związku z realizacją hasła "Jesteśmy współgospodarzami naszej szkoły" ich klasa posprzątała i wyczyściła salę lekcyjną. Następnym rozdziałem był "Bezpieczna droga do szkoły". Tym hasłem rozpoczęli apele. Wysłuchali na ten temat pogadanki w grupie wiekowej i w klasie na lekcji wychowawczej. Harcerze z drużyny MSR wystawili na ulicy dyżury, podczas których uczyli młodszych kolegów prawidłowego chodzenia prze jezdnię

 

Tak zakończyła się kronika klasy IV-VI b.

 

Opracowanie: uczennice klasy VC w roku szkolnym 2014/2015

Klaudia Bartczak

Julia Jóźwiak

Aleksandra Mielniczuk

Zuzanna Stankiewicz

 

 

Informacja o kronikach przeglądanych przez klasę Vc w roku szkolnym 2015/2016.

 

            Kronika, którą przeglądamy, opisuje lata szkolne 1979-1980, 1980/1981, 1981/1982. Jest to kronika klasy IIIc,IVc i Vc wraz z zuchami, prowadzona w dużym zeszycie. Pisana jest odręcznie i są w niej bardzo ładne rysunki. Znajdujemy wiele ciekawych informacji. Wśród nich zainteresowała nas opisana 40 rocznica napadu Niemiec  hitlerowskich na Polskę. Wklejone są zdjęcia z gazet, mówiące o tym wydarzeniu oraz ciekawe rysunki. Inną ciekawostką jest opisana wycieczka do Warmianki, w której produkowano tkaniny. Został wklejony skrawek takiej tkaniny. Na kolejnych stronach jest informacja o obietnicy 19 zuchów, która odbyła się 17.12.1979r. Uroczystość ta odbyła się przy blasku świec, a później był bal i poczęstunek.

            Z wpisów w tej kronice wynika, że uczniowie interesowali się najważniejszymi wydarzeniami w kraju. Wspominają o 37 rocznicy wyzwolenia Warszawy, o powodzi w województwie płockim, o rocznicy wyzwolenia Barczewa i Olsztyna, o 9 maja Dniu Zwycięstwa. Znajdują się też informacje z wielu różnych wycieczek, o najlepszych uczniach i sukcesach klasy.  

 

 

Opracowanie:Szymon Stuka, Patryk Olender, Michał Czebruk

 

 

            Kronikę, którą przeglądamy założono w 1989 r. Jest to kronika szkoły. Pisana jest odręcznie, są tu ciekawe zdjęcia z tamtych lat. Można się z niej dużo dowiedzieć i są ciekawe rysunki. Na pierwszej stronie jest informacja o rozpoczęciu roku szkolnego 1989/1990 i tak aż do 1994/1995 roku. Znajdujemy informacje o obchodach Dnia Chłopaka, o Andrzejkach i innych świętach, którym towarzyszyły słodkie poczęstunki i dyskoteka. Napisano, że podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano 2 350 000 zł. Jest tez informacja o obchodach Dni Patrona Szkoły pod hasłem „Barczewo moje miasto” oraz „Życie i twórczość Feliksa Nowowiejskiego”.  Jest też wiele informacji o sukcesach sportowych, zdjęcia, dyplomy.

            Bardzo nam się ta kronika podoba, ponieważ opisuje długą historię szkoły.

 

 

Opracowanie:Nikola Niewierowicz, Klaudia Konieczna, Ramona Góralczyk, Zuzia Gruszka

 

Kronika, którą przeglądamy została założona została w 2004/2005 roku i prowadzona była do roku szkolnego 2005/2006. Jest to kronika szkolna. Na pierwszej stronie jest informacja o sprzątaniu świata. Dalej dowiadujemy się, że przyjechał Pan Jan Nowowiejski do Barczewa i został honorowym obywatelem miasta. Odwiedził też naszą szkołę.  Są zdjęcia i dedykacja. Jest dużo informacji o udziale uczniów w różnych zawodach sportowych, są zdjęcia i dyplomy. Opisane też są różne szkolne uroczystości min. Ślubowanie klas I. Znajduje się informacja o zainstalowaniu komputera w świetlicy z dostępem do Internetu.

Wybraliśmy tę kronikę do przeglądu, bo jest ciekawa i jest to ostatnia prowadzona w ten sposób kronika szkoły.

 

Opracowali:Kacper Pomiński, Dawid Zelman, Wiktor Batożyńki

 

 

Kronika szkoły z lat 1996/1997 powstała 20 lat temu. W tej kronice jest dużo zdjęć, dyplomów, pamiątek, opisywanych świąt obchodzonych w szkole i dużo ważnych dat. Najbardziej podoba nam się informacja o Dniu Matki, a także o Pierwszym Dniu Wiosny i Święcie Konstytucji 3 Maja. Podczas Dnia Matki dzieci z klasy III i Ig zaprosiły do szkoły na uroczystość mamy i wręczyły im prezenty. Podczas Pierwszego Dnia Wiosny odbywał się konkurs Kangurek, uczniowie klas I-III powitali wiosnę dekorując odświętnie klasy i korytarze szkoły. Było palenie i topienie Marzanny. Natomiast podczas obchodów Święta Konstytucji 3 Maja odbyły się apele dla klas IV-VI.

            Kronika jest ciekawa. Bardzo podobają się nam rysunki malowane flamastrami.

 

Opracowanie:Ala Klimkiewicz, Julia Kempińska, Laura Walkowska, Paulina Mućka

 

 

Kronika SKS „Zryw” 1974/1975

 

            Kronika ma 42 lata. Znajdują się tu informacje o różnych zawodach sportowych i wklejone czarno – białe zdjęcia. Opisane są biegi przełajowe. Nas szczególnie zainteresowała koszykówka klasy Vc (czyli tak jak my). I miejsce i 18 pkt zdobył Dawid Marek z klasy VIII a, II miejsce Lech Juckiewicz z klasy VIII a, III miejsce Beata Sznajder z klasy VIIIa.

            W wiosennych biegach przełajowych chłopców na 500 m. I miejsce zajął Sarnecki Waldemar z klasy Vd, II miejsce zajął Wiesław Dubiec z klasy V d i III Edmund Mielczarek z klasy VB.

            Dowiadujemy się też, że na dużym boisku piłki nożnej było urządzane boisko. Są fotografie z przygotowywania lodowiska przez rodziców i uczniów.

            Ta kronika bardzo nam się podobała. Jest tu dużo informacji o sporcie w szkole.

 

 

Opracowali:Maks Ostrowski, Kacper Ruciński, Kacper Frydrych, Dawid Chojecki

 

 

 

 

 

31
30
29
28
27
26
25
24
23
22
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Kronika Samorządu Uczniowskiego Zbiorczej Szkoły Gminnej w Barczewie prowadzona w latach 1974 – 1981

 

          Kronika, którą przeglądamy jest bardzo stara. Ma pożółkłe kartki i tekturową okładkę. Na pierwszej stronie jest informacja o składzie Samorządu Uczniowskiego i później też przy każdym nowym roku. W skład samorządu wchodzili: przewodniczący, zastępca przewodniczącego, sekretarz, kronikarz, przewodniczący sądu koleżeńskiego, obrońca, oskarżyciel, skarbnik. Były sekcje: czynów społecznych i dyżurów, usług uczniowskich, preorientacji zawodowej, nauki, dekoracyjna, sportowa, sanitarno – porządkowa, gospodarcza, sportu i turystyki.

          Na następnych stronach są informacje o różnych wydarzeniach, takich jak: Dni wolne od zajęć. Czytamy tu, że „klasy V i VI wykonywały prace na działce, a mianowicie: uporządkowały ogródek, woziły ziemię i torf oraz inne prace. Młodzież szkolna VII i VIII klasy wyjechały na wykopki. Przeciętnie w ciągu jednego dnia zabrały około 38 ton ziemniaków.” Dalej czytamy o zorganizowanych przez uczniów obchodach Dnia Nauczyciela. Dowiadujemy się, że „20.XII.1974r. odbyła się uroczystość przekazania do użytku, wybudowana nakładem 4 milionów złotych, sala sportowa, z czego ponad 60 procent kosztów to czyny społeczne.”  Dalej czytamy, że „4.XI 1975 r, przebywał w naszej szkole pisarz młodzieżowy Zbigniew Nienacki. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z miłego spotkania. Pan Nienacki opowiedział nam o swojej pracy pisarskiej. Natomiast „15.XI.1976 r. w szkole był Pan Jerzy Kuberski Minister Oświaty i Wychowania.” W kronice jest wklejone podziękowanie od Komitetu Budowy Pomnika – Szpitala „Centrum Zdrowia Dziecka” Samorząd uczniowski zebrał i przekazał 1.000 zł. 15.X.1977 r. Bardzo ciekawe są te kroniki szkolne, będziemy je dalej przeglądać.

 

Opracowanie: uczniowie klasy Vc :

1. Kinga Redkiewicz,

2. Adam Szustak

3. Krzysztof Chodorowski,

4. Daniel Plichta.

 

 

 Kronika Szkoły Podstawowej dla Pracujących w Barczewie 1952 r.

 

          Przeglądaliśmy kronikę, w której są opisane lata 1952 do 1971 roku. Jest to kronika prowadzona w dużym zeszycie z kartkami w linie. Całe się rozpada. Pisana jest niebieskim piórem i gdzie niegdzie są kleksy, ale ładnym pismem. Na zakończenie fragmentów jest podpis kierownika szkoły, który pisał tę kronikę. Nie wszystko co jest napisane można rozczytać, a najciekawsze są w niej zdjęcia, rysunki i teksty opowiadające o Barczewie i naszej szkole, ale jest to szkoła dla pracujących ludzi. 

          Znajdują się tu zdjęcia nauczycieli, którzy uczyli w różnych latach oraz uczących się tu uczniów. Dowiadujemy się, że od 1961 roku nastąpiła zmiana w kierownictwie. Poprzedni kierownik szkoły Lisiak Czesław odszedł do Braniewa, a na jego miejsce przybył Ciechowski Stanisław i dalej on prowadził kronikę. Dalej od roku 1964 znowu jest zmiana pisma, ale już w ogóle staje się nieczytelne. Jest też inny podpis kierownika. Kronika kończy się na roku szkolnym 1970/71

 

Opracowanie: uczniowie klasy Vc

1. Julia Jóźwiak

2. Zuzanna Stankiewicz

3. Klaudia Bartczak

4. Paweł Budzeński

5. Aleksandra Mielniczuk

 

 

 

bottom of page