WhatsApp Image 2022-06-27 at 13.20.11.jpeg

Dzień 1 i 2

W poniedziałek, 9 maja 2022 r. wyruszyliśmy w podróż do Niemiec. Tego dnia rozpoczęła się wymiana polsko-niemiecka. Zatrzymaliśmy się w malowniczo położonym schronisku młodzieżowym. Po dotarciu na miejsce czekały na nas plakaty z tekstami po polsku „Serdecznie witamy w Hagen” i „Cieszymy się, że jesteście” oraz ciepły posiłek. Każdy z nas na swojej poduszce znalazł karteczkę z napisem „Willkommen”, czyli „Witamy”.
We wtorek, 10 maja poznaliśmy uczniów ze szkoły w Hagen. Zostaliśmy ciepło powitani przez dyrektora szkoły, Pana Simona Borgersa. Gry i zabawy integracyjne przełamały nasz stres i wszelkie obawy związane z nowym miejscem i nieznajomymi. Okazało się, że to tacy sami uczniowie jak my. Tego dnia odwiedziliśmy również Starostwo Powiatowe w Osnabrück, w którym kierownik Biura Europe Direct opowiedział nam o całym powiecie, jego walorach i głównych kierunkach działania. Partnerstwo, w tym wymiana młodzieży, jak najbardziej się do tego zalicza. Popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu ogrodu zoologicznego. Po tak aktywnym i udanym dniu niemieccy uczniowie odwiedzili nas jeszcze w schronisku. Razem miło spędziliśmy czas i pogłębialiśmy naszą znajomość.
WhatsApp Image 2022-05-12 at 18.01.03.jpeg

Dzień 3 i 4

Przedpołudnie to warsztaty plastyczne do tematu „Muzyka”. Naszym zadaniem było stworzyć obraz składający się z ośmiu części. Każdą część wykonywała inna grupa składająca się z polskich i niemieckich uczniów. Musieliśmy ze sobą współpracować, aby powstała spójna całość. Po obiedzie w szkolnej stołówce poszliśmy na przepyszne lody . Zrelaksowani udaliśmy się do hali sportowej, gdzie odbyły się gry i zabawy sportowe. Wszyscy świetnie się bawili. Wieczorem, tak samo, jak poprzedniego dnia, niemieccy uczniowie nas odwiedzili. Nauczyliśmy ich tańca „Belgijka”. Cała nasza polsko-niemiecka grupa została zaproszona do ratusza na spotkanie z panią burmistrz Christine Möller. Usłyszeliśmy bardzo dużo ciepłych słów powitania. Pani burmistrz wielokrotnie podkreślała, jak bardzo zależy jej na utrzymywaniu kontaktów z partnerską gminą Barczewo. Całym sercem jest zaangażowana i wspiera wymianę młodzieży. Na pożegnanie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie przed ratuszem. Dzisiaj mieliśmy również okazję przejść się urokliwymi uliczkami starego miasta Osnabrück. Dowiedzieliśmy się w ratuszu, że w roku 1648 został podpisany pokój westfalski po wojnie trzydziestoletniej. Po mieście oprowadzał nas nauczyciel historii i opiekun grupy niemieckiej w jednej osobie. Jednak hitem dzisiejszego dnia okazały się warsztaty tańca hip-hop w Szkole Tańca Albrecht. Dzień zakończył się nocną wędrówką po lesie. Wspólnie z uczniami niemieckimi udaliśmy się do źródełka o nazwie Teufelsquelle.