Nauczyciele SzkoÅ‚y Podstawowej im Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie biorÄ… udziaÅ‚  w projekcie "Edukacja Globalna w szkolnych programach nauczania” organizowanym przez OÅ›rodek Rozwoju Edukacji. Prowadzone zajÄ™cia kierowane sÄ… do dzieci z klas I-III. GÅ‚ównym celem projektu jest zapoznanie uczniów z efektami wspóÅ‚zależnoÅ›ci pomiÄ™dzy paÅ„stwami oraz kontynentami. UÅ›wiadamianiu im, że życie mieszkaÅ„ców poszczególnych kontynentów oraz ich aktywność ma wpÅ‚yw na nasze życie, a także poznanie różnorodnoÅ›ci  innych krajów i ich kultur.  Na zajÄ™ciach dzieci pracujÄ… z pomocami naukowymi takimi jak mapa Å›wiata, globus, za ich pomocÄ… uczÄ… siÄ™ rozmieszczenia kontynentów i zapoznajÄ… siÄ™ z elementami kultur mieszkaÅ„ców  na poszczególnych lÄ…dach. Poza tym tematyka dotyczy „Sprawiedliwego Handlu”, „Ekoznaków”- czyli jak wybierać produkty przyjazne Å›rodowisku. Jednak przede wszystkim, zajÄ™cia te odkrywajÄ… Å›wiat takich wartoÅ›ci jak szacunek, empatia, wrażliwość na los  drugiego czÅ‚owieka.

DziaÅ‚ania edukacyjne które przeprowadzamy pomogÄ… uczniom dostrzec wagÄ™ spraw globalnych, zrozumieć w jaki sposób ich zaangażowanie może pozytywnie wpÅ‚ynąć na zmniejszenie ubóstwa na Å›wiecie. Uczniowie dowiedzÄ… siÄ™, że Å›wiat jest wiÄ™kszy i ciekawszy niż ten na co dzieÅ„. W zwiÄ…zku z tym, że globalizacja dotyka każdego aspektu otaczajÄ…cej nas rzeczywistoÅ›ci, poprzez zaangażowanie w sprawy globalne mogÄ… przyczynić siÄ™ do tego, żeby Å›wiat byÅ‚ lepszy.

Bożena Czech

Ewa Juszczy