SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1
im. FELIKSA NOWOWIEJSKIEGO
W BARCZEWIE
Hagen 17-26.04.2024
Wymiana sportowa
W dniach 17-26 kwietnia odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży, tym razem w Hagen a.T.W.
Tematem tegorocznej wymiany było Rzemiosło. W spotkaniu uczestniczyło 13 uczniów naszej szkoły z klas 6-8.
Po ciepłym powitaniu przez nauczycieli z Niemiec, pana Marcusa Sprick i panią Galinę Hulm, zakwaterowaliśmy się w schronisku Schullandheim. Przy łóżkach czekały na nas żelki Haribo oraz zrobione przez niemieckich uczniów karteczki powitalne. Co za miła niespodzianka! Następnego dnia rano zostaliśmy oficjalnie powitani w ratuszu przez burmistrz Hagen, panią Christine Möller, która wyraziła ogromną radość z naszego przybycia, zwłaszcza, że w tym roku przypada trzydziestolecie partnerstwa gminy Barczewo i gminy Hagen. Po poczęstunku, wpisaniu się do złotej księgi gości i otrzymaniu upominków udaliśmy się do szkoły Oberschule Hagen a.T.W, gdzie zostaliśmy powitani przez dyrektora szkoły, na którego ręce złożyliśmy upominek w postaci pięknej drewnianej rzeźby ślimaka symbolizującego ideę cittaslow, wykonaną przez barczewskiego rzeźbiarza, Leszka Jackowskiego. Następnie wzięliśmy udział w zabawach integracyjnych, by lepiej poznać naszych niemieckich kolegów. Po południu były gry i zabawy sportowe.
Dzień drugi wymiany to udział w warsztatach rękodzieła. Jedna grupa na zajęciach plastycznych wykonywała scrapbooki, podczas gdy druga grupa na warsztatach technicznych wykonywała stojaki na zdjęcia z drewna i metalu. Tworzyliśmy z pasją i bawiliśmy się świetnie. Następnie pojechaliśmy do Starostwa Powiatowego w Osnabrück, gdzie zostaliśmy powitani przez panią Aleksandrę Krysko, przedstawicielkę starostwa do spraw stosunków międzynarodowych i wymian partnerskich. Po bardzo smacznym obiedzie poszliśmy do ZOO. Tam poza zwiedzaniem i podziwianiem różnorodnych zwierząt mieliśmy do wykonania kilka zadań w grupach polskoniemieckich. Mimo, że pogoda była w kratkę, ZOO bardzo mam się podobało. Przed kolacją mieliśmy czas wolny, a wieczorem gościliśmy w schronisku naszych niemieckich kolegów. Trzeciego dnia wybraliśmy się na pieszą wycieczkę do starego młyna w Gellenbeck, w którym znajduje się muzeum. Przewodnik opowiedział mam o tradycyjnym sposobie produkcji mąki, zaprezentował działanie starodawnych maszyn i oprowadził po muzeum. Resztę popołudnia spędziliśmy z naszymi niemieckimi kolegami.
Dzień czwarty był dniem w rodzinach. Po śniadaniu udaliśmy się do domów naszych niemieckich kolegów
i spędziliśmy z nimi i ich rodzinami cały dzień. Czekało nas mnóstwo atrakcji, np: pływanie rowerkiem wodnym, wyjazdy do aquaparku, golf 3D, lasery, grillowanie, wspólne przygotowywanie posiłków, takich jak pizza czy gofry, wędkowanie, gra w koszykówkę, spacery po lesie i okolicy, wyjście na lody czy udział w festynie, podczas którego wybrana została Królowa Czereśni. Każdy z nas wręczył drobny upominek naszym gospodarzom w podziękowaniu za gościnę.
Sami również zostaliśmy obdarowani. To był intensywny dzień, więc wieczorem urządziliśmy sobie wieczór SPA
z maseczkami i odpoczynkiem. Piątego dnia wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do skansenu w miejscowości Cloppenburg. Poznaliśmy dużo ciekawych rzeczy na temat dawnych zawodów.
Następnie wzięliśmy udział w warsztatach wypiekania chleba, który zabraliśmy ze sobą degustując ze smakiem
w drodze powrotnej do autokaru. W drodze powrotnej śpiewaliśmy piosenki z niemieckimi uczniami.
Dzień szósty minął na zwiedzaniu miasta Osnabrück, m.in. Starego Miasta, katedry, ratusza, kościoła ewangelickiego
Św. Marii oraz zobaczyliśmy łuk triumfalny: Heger-Tor. Poznaliśmy historię miasta, którego nazwa pochodzi od słów: most na rzece Osna. W ratuszu weszliśmy do pomieszczenia, w którym podpisano traktat pokojowy kończący Wojnę Trzydziestoletnią. Dlatego Osnabrück nazywane jest Miastem Pokoju. W przedostatni dzień uczestniczyliśmy w dwóch wybranych lekcjach wraz z naszymi kolegami z Niemiec. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda nauka w szkole zagranicznej
i porównać lekcje z naszymi. Wzięliśmy udział w zajęciach, np. chemii, biologii, języka niemieckiego, języka angielskiego, historii czy geografii. Ponadto uczyliśmy się średniowiecznego tańca germańskiego oraz Belgijki.
Wszyscy wspólnie zatańczyliśmy oba tańce na korytarzu szkoły. Potem obejrzeliśmy film podsumowujący wrześniową wymianę, gdy nasi niemieccy koledzy przyjechali do Barczewa. Po południu wybraliśmy się na znajdujący się przy szkole basen, gdzie się porządne wybawiliśmy. W ostatni dzień wymiany poszliśmy do szkoły na drugą część warsztatów.
Tym razem grupy zamieniły się. Potem mieliśmy czas na wspólne zabawy. Graliśmy między innymi w Tower of Power. Potem poszliśmy na stołówkę szkolną na obiad, gdzie spotkała się z nami pani burmistrz.
Po obiedzie pożegnała nas i życzyła nam szczęśliwej podróży. O 18:00 przyszli nasi niemieccy koledzy i rozpoczęła się uroczysta kolacja. Po kolacji mieliśmy ewaluację, podczas której przypomnieliśmy sobie wszystkie atrakcje i zadania, które wykonywaliśmy podczas wymiany. Zaprezentowaliśmy plakaty podsumowujące każdy dzień.
Zaprezentowaliśmy plakaty podsumowujące każdy dzień. Następnie w grupach wybraliśmy 5 rzeczy, które nam się najbardziej podobały oraz wyraziliśmy życzenia i pomysły na koleją wymianę. Ostatnim wspólnym punktem spotkania była dyskoteka. Wszyscy świetnie się bawili, aż nadszedł czas ostatniej piosenki: "See you again". Popłynęły strumienie łez i zaczęło się żegnanie. Wręczyliśmy sobie wzajemnie drobne upominki i zapłakani serdecznie się wyściskaliśmy. Koledzy niemieccy odprowadzili nas do autokaru, gdzie kolejny raz się przytulaliśmy i żegnaliśmy. Gdy już wsiedliśmy i machaliśmy przez szyby, rozbłysły wokół autokaru zimne ognie, którymi ostatni raz pomachali nam na pożegnanie nasi koledzy i koleżanki z Hagen. To był wyjątkowy wyjazd, podczas którego zawiązały się prawdziwe przyjaźnie, które będziemy pielęgnować przez lata. Nie możemy się doczekać wymiany wrześniowej, gdy to my będziemy gościć Niemców u nas. Składamy podziękowania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która od prawie trzydziestu lat wspiera finansowo naszą wymianę.