Izabela Tereszko i Elżbieta Liżewska
BIBLIOTEKA CZYNNA:
Poniedziałek 8.00 – 15.00
Wtorek 8.00 – 15.00
Środa ( Dzień wewnętrzny ) 8.00 – 15.00
Czwartek 8.00 – 15.00
Piątek 8.00 – 15.00
Apel biblioteki o przyłączenie się do akcji „Czytamy dla Ukrainy” , ogłoszonej przez Legimi -polską wypożyczalnię ebooków.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego biblioteka szkolna przygotowała zabawę językową dla klas III-VIII. W dniu 21 lutego, na korytarzach szkoły, pojawiły się kody QR, z zakodowanymi zadaniami dla poszczególnych poziomów klas. Kto nie miał telefonu do zeskanowania kodów, mógł przyjść do biblioteki po kartę pracy. Do osób, które bezbłędnie wykonały zadania należą:
-Staś W.- III a,
-Maja J. – III a
-Michalina R. – III a
-Ola B. –III a
-Kornel N. –V b
Gratulujemy!!!
Comiesięczne ,,Spotkania z książką”, czyli rozwijamy zainteresowania czytelnicze.
QUIZ WALENTYNKOWY
Święto zakochanych-Walentynki były okazją do zachęcenia ósmoklasistów, do wzięcia udziału w przygotowanym online quizie pt. „ Motyw miłości w lekturach szkolnych”. Dotyczył on lektur, które obowiązują uczniów na egzaminie. Do quizu przystąpiło 25. osób. Bezbłędnie na pytania odpowiedziały Paulina z klasy VIII a oraz Oliwia z klasy VIII d.
Po jednym tylko błędzie popełnili: Kinga z VIII a, Adrian z VIII b, Maja z VIII c oraz Maja z VIII d. Gratulujemy znajomości treści lektur!
Dni Patrona Szkoły
W lutym, z okazji obchodów Dnia Patrona Szkoły, biblioteka przygotowała interaktywne prezentacje dla klas I-II pt. „ Wesołe sudoku z patronem w tle” oraz dla klas III-VI pt. „Muzyczne sudoku z …”. Prezentacje zostały umieszczone na Facebooku szkoły, a linki do nich przekazane uczniom za pomocą dziennika elektronicznego Librus. Znajdująca się na początku każdej prezentacji gra sudoku, była wstępem i zachętą do wykonania kolejnych zadań związanych z postacią patrona -Feliksa Nowowiejskiego. Jednym z nich była m.in. zagadka muzyczno- obrazkowa dla klas I-II, dotycząca zawodu patrona, a dla kas III-IV i V-VI zagadka czytelnicza związana z życiem lub twórczością Nowowiejskiego. Odpowiedzi można było w wyznaczonym terminie przesłać lub przynieść do biblioteki. Liczyły się tylko odpowiedzi napisane całym zdaniem i bez błędów. Spośród 31 osób, które udzieliły bezbłędnych odpowiedzi, w drodze losowania, nagrodzono 11 uczniów. Są nimi: Marceli Ch., Zuzia M., Iza P. -klasa I a, Adrian Ż.-II b, Maja J., Michalina R.-III a, Patryk M.-III b, Julia F.-IV a, Mateusz P.-IV b, Dominik O.-V a, Aleksander T.-V b.
"Dzień KOTA"
Z okazji Światowego Dnia Kota biblioteka szkolna przeprowadziła zajęcia biblioteczne dla uczniów klas 0-III. Dzieci najmłodszych klas(„0” i I b) poznały różne ciekawostki z życia kotów. Na podstawie ilustracji odgadywały tytuły baśni i bajek dla dzieci. Następnie wysłuchały bajki o „Kocie w butach”, w grupach łączyły w pary ilustracje pasujące do poznanej bajki oraz innych znanych bajek i baśni. Klasa II a popisywała się zdobytymi na lekcjach wiadomościami o bibliotece i recytacją wierszyków na temat poszanowania książek. Odgadywała tytuły baśni i bajek na podstawie zagadek. Wysłuchała bajki o „Kocie w butach”, a następnie łączyła karteczki z tytułami z właściwą ilustracją bajki lub baśni. Natomiast uczniowie z klasy III a poznali różnice między baśnią, a bajką oraz z łatwością dokonali podziału znanych utworów dla dzieci. Podobnie jak klasa II a, dopasowywali do ilustracji tytuły utworów , a w zabawie ,,Skojarzenia” odgadywali je, a następnie zapisywali z przestrzeganiem zasad ortograficznych. Na zakończenie każda klasa otrzymała drobne upominki oraz słodkości. Uczniowie klas 0-3 mieli również okazję „zabrać kotka do domu”, bowiem czekały na nich m.in. książki z kocimi bohaterami. Zajęciom towarzyszyła wystawka literatury popularnonaukowej na „kocie tematy” oraz wystawka baśni i bajek.
„Ogólnopolski Dzień głośnego Czytania” w bibliotece szkolnej.
Tegoroczna edycja akcji popularyzującej czytelnictwo i czytanie pozwoliła zaprezentować najnowsze nabytki szkolnej biblioteki. W tym dniu nauczyciele, uczniowie czytali sobie nawzajem, prezentując nienaganną technikę głośnego czytania. Uczennice klasy III czytały przedszkolakom.
Aktywne przerwy
W listopadzie w naszej bibliotece prężnie działał kącik „Siłownia szarych komórek” .Dzieci po lekcjach i w trakcie przerw rozwiązywały zadania i zagadki logiczne. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie wyróżniający się zapałem, największą wytrwałością i skutecznością wykonywanych zadań otrzymali drobne upominki.
Tydzeń Dobrych Manier pod hasłem "Obycie ułatwia życie".
Biblioteka szkolna aktywnie włączyła się do projektu, proponując nowozakupioną literaturę, organizując konkursy dotyczącą savoir – vivru.
100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza a właściwie: Henryka Adama Aleksandra Piusa Sienkiewicza herbu Oszyk. W bibliotece szkolnej była znakomitą okazją nie tylko do zaprezentowania sylwetki tego znakomitego pisarza ale również pozwoliła ćwiczyć umiejętność czytania. Uczniowie klas V i VI uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych podczas, których wysłuchali fragmentów prozy Sienkiewicza, a następnie rozwiązywali test polegający na wyszukaniu informacji w notce biograficznej. W końcowej część spotkania uczniowie zaproszeni zostali do konkursu „czytania z przeszkodami”, polegającego na płynnym przeczytaniu fragmentów „Janka Muzykanta”. W przygotowanych tekstach zamieniono kolejność liter, częściowo zakryto górną bądź dolną część wersu. Największą frajdę sprawiło uczniom czytanie tekst, w którym część liter zastąpiono cyframi. Uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczyli w konkursie „czytania z przeszkodami”. Spośród 120 kart konkursowych wylosowano 12 szczęśliwców, którzy otrzymali nagrody niespodzianki.
Projekt „Książki są fajne i kropka…” realizujemy poprzez promowanie czytania na wiele sposobów(konkursy afiszowe, czytelniczo- literackie, np. „:Królewna na ziarnku grochu nie zdała Testu na królewnę. Co wydarzyło się dalej?, „ Calineczka w telewizji śniadaniowej – wywiad.” ,” Moja mama czyta poezję -moje pierwsze wiersze.”, Lekarz, strażak – o sobie w literaturze, promujące książki i umiejętności dzieci. Cyklicznie organizujemy „Dzień Głośnego Czytania” – wtedy czyta cała szkoła – starsi uczniowie młodszym, nauczyciele klas starszych uczniom(także po angielski), tego dnia uczniowie czytają również przedszkolakom. Czytamy, bo kto czyta, ten myśli.
Zachęcamy do przeczytania książki pani Beaty Sarnowskiej p.t.: „Historia zaginionej kotki” (pani Beata Sarnowska gościła w naszej szkole i przeprowadziła zajęcia z uczniami kl. III ). W szkolnej bibliotece można już ją wypożyczyć. Fabuła książki rozpoczyna się w momencie, gdy olsztyńska bibliotekarka wyjeżdża na urlop i zostawia Teośkę, rasową kotkę, pod opieką Zuzy i Kamy. Kiedy Teosia znika w tajemniczych okolicznościach, przyjaciółki rozpoczynają prywatne śledztwo. Z pomocą przychodzą im Krzysiek i Wojtek. Grupa wpada na trop brodacza. W tym samym czasie Kama otrzymuje SMS-a z łamigłówką, której rozwiązanie ma zagwarantować zwrot kotki. Lawina niewiadomych spada na poszukiwaczy. Tajemnica goni tajemnicę! Aby prawidłowo rozwikłać zagadki, zespół musi poznać kluczowe zabytki miasta. Czy możesz pomóc tropicielom z Olsztyna? Nie ma czasu do stracenia. To coś więcej niż zabawa w podchody czy questing! Tu chodzi o życie Teośki!
Polecamy !
„TRZYMAJ Z KSIĄŻKĄ” to projekt zorganizowany przez bibliotekę szkolną, który rozpoczął się 9 maja 2016 r. w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek - trwał do końca miesiąca. Już od pierwszego dnia zadbaliśmy o odświętny wystrój biblioteki oraz wykonaliśmy gazetę ścienną w budynkach A i B promujące projekt i przeprowadzane w jego ramach konkursy. Na stronie internetowej szkoły można było znaleźć informacje o nowościach wydawniczych dostępnych w bibliotece. Niektóre nowości były we fragmentach prezentowane w klasach pierwszych przez uczennice z klasy II E.
Ponadto w pierwszym tygodniu realizowania projektu, każdy uczeń wypożyczający książkę otrzymywał kupon uprawniający do udziału w losowaniu nagrody rzeczowej. W zabawie wzięło udział 254 uczniów z klas I – VI. 25 maja o godz. 12.00 koło biblioteczne przystąpiło do losowania 24 nagród sponsorowanych przez Radę Rodziców.
Nad prawidłowym przebiegiem losowania i wręczania nagród czuwała
p. K. Kowalczyk, bibliotekarze oraz uczniowie z aktywu bibliotecznego.
Upominek –niespodziankę wylosowały następujące osoby:
K. Kręciejewski, K. Budzeński, A. Daniłowska, A. Obrocka, Z. Bachmura, K. Cywińska, A. Hemmerling, N. Skwiot, N. Kondrusik, M. Kossakowska, O. Powichrowska, O. Pokorzyński, R. Góralczyk, D. Adamkowski,
Z. Gruszka, O. Skarżycka, J. Buchowska, K. Koleśnik, M. Gajownik,
I. Markowicz, O. Filipek, A. Krause, J. Klimas, C. Rembacz i
M. Symonowicz.
Prawdziwym wyzwaniem dla uczniów były konkursy błyskawiczne przeprowadzane w każdą środę. Pierwsze trzy osoby, które zgłosiły się i prawidłowo odpowiedziały na zagadkę zamieszczoną na gazetkach bibliotecznych, otrzymywały nagrodę – niespodziankę.
W pozostałych konkursach wyróżnienia i nagrody otrzymali:
”Pomysł na ciekawą zakładkę”: E. Mędrek, J. Jóźwiak, K. Adamczy,
A. Sawoń, K. Obrocki, Z. Łutaj, N. Pietraś, T. Jabłońska, K. Kuklis,
l. Rolko, B. Symonowicz, P. Deptuła.
konkurs literacki dla kl. I-II „Zilustruj jedną z wybranych baśni
H. Ch. Andersena”: M. Plona S. Rekita i C. Magalski, D. Grądzki,
O. Jakubaszek i M. Lewandowska.
konkurs literacki dla uczniów kl. III „Opisz bohatera wybranej baśni H.
Ch. Andersena”: A. Kanasz, M. Gajownik
konkurs dla kl. IV, „Królewna na ziarnku grochu nie zdała testu na królewnę. Co wydarzyło się dalej?…”: A. Hemmerling i P. Goworek
konkurs literacki dla kl. VI ”Wywiad z Calineczką”: A. Mielniczuk,
K. Kadłubowska - K. Holiczko i M. Małż
Akcja „TRZYMAJ Z KSIĄŻKĄ” cieszyła się dużym zainteresowaniem naszych uczniów. Bez wątpienia duży wpływ na to miały nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy zarówno Radzie Rodziców za finansowe wsparcie naszej akcji, jak i wszystkim rodzicom, którzy motywowali swe pociechy do udziału w konkursach.
ROZSTRZYGNIECIE KONKURSU CZYTELNICZEGO
W KLASACH I – III i IV – VI
DOTYCZĄCEGO ZYCIA I TWÓRCZOSCI
N NAJCZESCIEJ CZYTANEGO POLSKIEGO POETY
Juliana Tuwima.
NAGRODY
OTRZYMUJA:
-
F. Nitkowski kl. I A
-
J. Magda kl. I B
-
O. Ulążka kl. I C
-
P. Jabłońska kl. I D
-
K. Kaczmarczyk kl. I E
-
K. Naleway kl. II F
-
D. Gręda kl. II F
-
M. Zdunek kl. III A
-
P. Klimkiewicz kl. III B
-
Z. Bachmura kl. III B
-
M. Hyrkowska kl. IV C
-
M. Kuźlik kl. IV C
-
W. Sikorska kl. V A
-
K. Wróbel kl. VI A
-
N. Kondrusik kl. VI A
!!!GRATULUJEMY !!! GRATULUJEMY!!!
Marcowe nowości biblioteczne.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom,
którzy wsparli AKCJĘ
„POMÓŻMY ZWIERZAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ”, tj.:
M. Suraj , M. Zdunek, O. Prusik, H. Hajduk, O.Florkowska, F. Florkowski, J. Bieliński, O.Mazurkiewicz, P. Chludzińska, W. Chludziński,
A. Krause, A. Jóźwiak, T. Jabłońska, A. Szmigiel,
O. Szmigiel, O. Piotrowski, J. Węgrodzka,
A. Daniłowska, T. Krawczyk, M. Gajownik,
A. Łukasik, Sz. Szejna, O. Łukaszewicz,
O. Przyborek, Z. Fyda
oraz nauczycielom i pracownikom,
tj. p. Danucie Rochalskiej, p. Ewelinie Wróblewskiej, p. Katarzynie Kowalczyk,
p. Izabeli Tereszko
Dzięki wam zebraliśmy: 51 kg. karmy suchej, 9 kg karmy w puszkach, batonach, smakołyki oraz obroże, miski, kagańce, pojemniki na karmę, legowiska, koce, poduszki, zabawki dla czworonogów.
Dary zostały przekazane do schroniska dla zwierząt w Tamarynach.
W ramach obchodów Dnia Pluszowego Misia, który przypada 25 XI, na przełomie listopada i grudnia dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną.
Uczniowie klas I i II mieli stworzyć pracę plastyczną do listu pt. „Zaginął miś zwany Zdziś”. Komisja nagrodziła 12 prac, spośród niemal dwustu dostarczonych przez wychowawców. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością tworząc klasyczne ilustracje, kolaże, wyklejanki oraz prace z wykorzystaniem najróżniejszych materiałów.
Nagrodzeni uczniowie to:
Maja Gałązowska, Malwina Kozera, Kuba Osiecki, Olaf Łukaszewicz, Julia Cylwik, Paulina Krawczonek, Marsel Castelano, Alicja Kempista, Kinga Łabuć, Natalia Szejna, Szymon Podgórski, Eliza Lay.
Najciekawsze prace można obejrzeć na parterze w budynku A.
Trzecioklasiści redagowali opis niedźwiedzia na podstawie informacji z różnych źródeł, prezentowanych na wystawce w bibliotece. Spośród osiemdziesięciu prac nagrodzono 9 tekstów, których autorami są: Maja Zdunek, Agata Szewczyk, Kuba Kwapis, Aleksandra Kanasz, Oliwia Powichrowska, Bartosz Redkiewicz, Dawid Sowa, Maks Zajczyk, Oliwia Prusik
Uczniowie Klas IV – VI mieli za zadanie napisać „rymowankę-mruczankę”, ułożyc rebus lub zagadkę w formie wiersza. Nagrodzony został tekst Anastazji Góreckiej z kl. VI d,
Misie są malutkie, misie są grubiutkie.
Mój misiaczek przytula pewnie chętnie
go poznacie.
A zabawa jest z nim fajna
czasem śmieszna i zabawna.
Każdy chciałby mieć
takiego, Paluszaka mięciutkiego.
Gdy przytulisz
się do niego, to poczujesz magię jego.
Oj misiaczku, oj misiaczku
Ty mój mały przytulaczku.
„OSWAJANIE” POEZJI - Spotkanie z panią Katarzyną Suraj
22 grudnia 2015 roku gościliśmy w bibliotece szkolnej poetkę, panią Katarzynę Suraj. Spotkanie z uczniami klasy II i III miało dwie odsłony. W pierwszej pani K. Suraj prezentowała swoje utwory , głównie o tematyce bożonarodzeniowej i opowiadała o pracy pisarza oraz cechach, które powinien posiadać kandydat na literata. W drugiej zaś dzieci wraz z gościem podjęły się niełatwej pracy stworzenia własnego utworu. Spotkanie z barczewską poetką udowodniło, jak wielkie pokłady kreatywności drzemią w młodych uczniach i pozwoliło przemienić naturalną radość rymowania w „prawdziwą poezję”, a przez to ułatwić rozumienie wierszy w klasach starszych.
Wiersze stworzone przez uczniów kas III B , podczas spotkania autorskiego, pt.:
ŚWIATECZNE DRZEWKO
Choinka to iglaste drzewko,
Nie przypomina ono zwykłe drewko.
na jej czubku świeci gwiazdeczka:
piękna, śliczna żaróweczka.
Bombki mienia się kolorami tęczy
A na gałązce aniołek się wdzięczy.
Zapalają się lampki niebieskie i zielone,
migocą światełkiem w każdą stronę.
Oświecają nam okna, drzwi i pokoje.
Każdego duszę i nawet serce moje.
Ozdoby choinkowe w ten dzień magiczny,
Wyglądają bajecznie, bo jest to dzień fantastyczny,
oraz wiersz uczniów klasy IIF, pt.:
ŚWIĘTA
Święty Mikołaj w grudniu ciężko pracuje.
Grzeczne potomstwo podarkami obdaruje.
By wszystkie dzieci szczęśliwe były
i marzenia o prezentach się nie kurczyły.
Święty dużo prezentów dla milusińskich szykuje.
Ciekawa jestem co jeszcze on knuje.
A te niegrzeczne, nieposłuszne dzieci dostana kapustę,
figę z makiem, z pasternakiem i pudełko puste.
Gdy dzieci prezenty otwierają,
to zdziwione miny mają.
Grzeczne – bo spełniły się marzenia,
niegrzeczne – bo nie zrealizowały się ich dążenia.
29 WRZEŚNIA 2015 ROKU OBCHODZILIŚMY OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA,
ogłoszony przez Polską Izbę Książki.
Już 11. raz bibliotekarze przeprowadzili w Szkole Podstawowej w Barczewie Dzień Głośnego Czytania, angażując nauczycieli oraz uczniów. W tym dniu wybrani uczniowie klas VI, czytali młodszym koleżankom i kolegom, przygotowane wcześniej teksty, promując w ten sposób nowości książkowe zakupione przez Radę Rodziców. Uczniowie klas I wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej na specjalnie przygotowane przez bibliotekarzy zajęcia. Tego dnia nauczyciele języka polskiego, angielskiego i świetlicy rozpoczynali zajęcia czytając ciekawe fragmenty książek. Uczniowie brali udział w konkursie sprawdzającym umiejętność i technikę czytania.
Od 29 września do 2 października wszystkie chętne dzieci w czasie przerw i po zajęciach słuchały w bibliotece bajek, wierszy i opowiadań odtwarzanych z audiobooków. Uczennice klasy IV i V czytały krótkie opowiadania wybranym grupom z przedszkola.
Przeprowadzona akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i po raz kolejny dowiodła, że głośne czytanie nie tylko jest pożyteczną rozrywką, ale również tworzy między czytającym a słuchaczem niezwykłą więź. Wyjątkową atmosferę przedsięwzięcia podkreślały gazetki w budynkach
A i B, a także wystrój biblioteki i prezentowane na wystawkach nowości książkowe. Również słuchanie audiobooków przyniosło dzieciom wiele satysfakcji, pozwoliło przenieść się w magiczny świat literatury, pobudzić wyobraźnię i co najważniejsze – zachęciło do skorzystania z zasobów szkolnej biblioteki.