top of page

Projekt „Spotkania z ciekawymi ludźmi”

Ojciec Kalikst Piotr Salak OFM

Przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy Vb wraz z wychowawczynią zaprosili na godzinę wychowawczą franciszkanina O. Kaliksta, aby usłyszeć od niego, skąd wzięła się tradycja budowania szopek bożonarodzeniowych i jak obchodzą święta Polacy w Kazachstanie.

Ojciec Kalikst powiedział, że tradycja szopek bożonarodzeniowych zapoczątkowana została przez św. Franciszka z Asyżu prawie 800 lat temu. A wszystko zaczęło się w małej miejscowości Greccio we włoskiej Umbrii, gdzie po raz pierwszy wraz z braćmi franciszkanami św. Franciszek urządził stajenkę betlejemską z biblijnymi postaciami. Franciszek pragnął w ten sposób przybliżyć prostym ludziom tajemnicę zbawienia. Grotę wypełniono sianem. Braciszkowie złożyli na nim wyrzeźbioną w drzewie figurkę Jezusa, a obok niego ustawili żywego woła i osła. W postacie Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy Greccio. Odegrali oni na żywo scenę narodzenia.

O. Kalikst przyniósł też ze sobą kukły św. Franciszka i wilka, opowiedział historię oswojenia przez św. Franciszka strasznego wilka z Gubbio i pozwolił uczniom odgrywać te sceny przy pomocy lalek.

Gość prezentował także zdjęcia i figurki z Kazachstanu, opowiadając o życiu w tym kraju, ponieważ sam spędził tam jako duszpasterz 10 lat.

Serdecznie dziękujemy Ojcu za pouczające i niezapomniane spotkanie.

Uczniowie kl. VB

Search By Tags
bottom of page