top of page

„Słów parę o wycieczce do Wrocławia”


W dniach 24-27 stycznia 2016 r. nasza grupa z koła historycznego odbyła daleką podróż do Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jechaliśmy pociągiem ponad siedem godzin . Czas nam mijał szybko, gdyż umilaliśmy go sobie śpiewaniem piosenek i opowiadaniem różnych historii. Po przyjeździe do Wrocławia udaliśmy się tramwajem na Wyspę Słodową gdzie mieści się Szkolne Schronisko Młodzieżowe, w którym zostaliśmy zakwaterowani na czas pobytu w tym mieście.

Pierwszego dnia wyruszyliśmy na zwiedzanie Afrykarium i ZOO. W Afrykarium widzieliśmy przeróżne gatunki ryb w tym rekiny i przepiękne płaszczki, żółwie, hipopotamy, aligatory nilowe, foki i pingwiny. Następnie udaliśmy się na obiad do restauracji „Laguna”. Po obiedzie poszliśmy zwiedzać ZOO. Zobaczyliśmy tam wiele gatunków egzotycznych zwierząt, w tym nosorożce, małpy człekokształtne, słonie, żyrafy, renifery i wiele innych zwierząt. W drodze do schroniska zaszliśmy do hali targowej i w niej zrobiliśmy zakupy. Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do swojej bazy noclegowej, gdzie czekały na nas inne atrakcje.

Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się na zwiedzanie zabytków Wrocławia. Najpierw zajrzeliśmy do Muzeum Archidiecezjalnego, w którym mogliśmy zobaczyć między innymi wazy greckie, popiersia rzymskich cesarzy , księgi liturgiczne oprawione w skórę i dodatkowo ozdobione metalowymi okuciami, szaty liturgiczne i wiele innych cennych eksponatów. Jednak największe wrażenie wywarła na nas egipska mumia ośmioletniego chłopca pochodząca sprzed 2400 lat.

Kolejnym punktem naszego programu było obejrzenie Panoramy Racławickiej, czyli gigantycznego obrazu, który ma 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. Pomysłodawcą namalowania tego dzieła był lwowski malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka. Przedstawia ona zwycięską bitwę pod Racławicami wojsk powstańczych pod wodzą Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi. Byliśmy również w Muzeum Narodowym, gdzie obejrzeliśmy równie piękne i cenne dzieła sztuki z różnych epok historycznych, w tym list napisany nogą chłopca oraz zbroje japońskich samurajów pochodzące z XVI – XVIII wieku. Posiłek zjedliśmy w Galerii Dominikańskiej. Następnie udaliśmy się na Rynek starego miasta, gdzie zobaczyliśmy okazały Ratusz, a przy nim kamienny pręgierz, zabytkowe kamieniczki w tym „Jasia i Małgosi”. Potem przeszliśmy na uliczkę Jatki gdzie stoją wykonane z brązu dwie świnki, kaczka, koza, gęś, królik oraz kogut. Po wyczerpującym zwiedzaniu zjedliśmy deser -pyszne lody. Wieczorem, zmęczeni wróciliśmy do hotelu, gdzie po kolacji przygotowywaliśmy się do podróży do domu.

Powrotna podróż znów pociągiem minęła nam szybko, ponieważ dzieliliśmy się wrażeniami z odbytej wycieczki.

Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia , a także naszej nauczycielce historii p. Elżbiecie Bilkiewicz za zorganizowanie tak atrakcyjnej wycieczki i poświęcenie nam swojego prywatnego czasu. Przez te dwa dni na żywo poznawaliśmy historię i zabytki jednego z największych miast Polski. Ta wiedza na długo pozostanie nam w pamięci.

Uczniowie koła historycznego i nauczyciel historii.

Search By Tags
bottom of page