top of page

„Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2015 ”


W dniach od 19 do 23 października 2015 r. dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych 5 - latków i szkolnych kl. I – III pod opieką swoich wychowawców braly udział w zajęciach, na których odpowiadały na pytanie „Skąd, na stole smaczny chlebek?”. Dzieci poprzez zabawę i uczestnictwo w zajęciach miały możliwość poznać etapy powstawania chleba, spróbowania ziaren zbóż, mielenia ziarna na mąkę, poznania maszyn rolniczych pomagających gospodarzowi w uprawie zbóż. Uczniowie w formie plastycznej mogli przedstawić jakie pieczywo lubią jeść i w jakiej formie najlepiej im smakuje. Na zajęciach poznali przysłowia związane z chlebem, które wzbudziły wiele śmiechu i zdziwienia na ich twarzach. Uczniowie nauczyli się wiersza na temat wykonania zdrowej kanapki oraz poruszona została kwestia kulturalnego zachowania się przy stole podczas spożywania posiłku.

Do naszych działań włączyli się również rodzice dzieci, piekąc różne rodzaje chleba i przynosząc konfitury, którymi uczniowie mogli poczęstować się na prowadzonych zajęciach i w trakcie przerw. Dzieci z koła bibliotecznego rozdawały ulotki z różnymi przepisami na wykonanie chleba.

Wielką atrakcją okazało się mielenie ziaren zbóż, tarcie bułki oraz degustacja pieczywa.

Zajęcia dostarczyły dzieciom wielu wrażeń, wzbogaciły ich wiedzę i słownictwo.

W ramach zajęć w bibliotece powstała ekspozycja, która obrazowo przedstawiała drogę powstawania chleba.

Przez tydzień dzieci, rodzice i inne osoby odwiedzające bibliotekę miały okazję zapoznać się z ekspozycją oraz zgromadzonymi eksponatami, które wzbudzały wielkie zainteresowanie wśród dzieci. W bibliotece i w szkole można było oglądać gazetki dotyczące omawianego zagadnienia.

Udział w kampanii „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia” umożliwiła dzieciom, nauczycielkom oraz rodzicom podejmowanie wspólnych działań mających na celu wzbogacenie wiedzy na temat zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. W trakcie trwania akcji społeczność szkolna mogła dokonać oceny przedsięwzięcia. Podejmowane działania cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Serdecznie dziękuję p. M. Sadowskiej za wsparcie akcji poprzez aktywne uczestnictwo, a także nauczycielom i rodzicom za uświetnienie jego przebiegu poprzez upieczenie chlebów oraz dzieciom, które pomogły w przygotowaniu i przeprowadzeniu degustacji i rozdaniu ulotek z przepisami.

Opracowanie i realizacja

Izabela Tereszko

Search By Tags
bottom of page